Бібліотека - заклад незвичайний, у ньому мудрість тисяч поколінь

Царедарівка – село мого дитинства і юності, мрії незабутні. Працюю в шкільній бібліотеці 30 років, обрала собі професію раз і назавжди. І не помилилась. Щаслива тим, що працюю в своєму рідному селі, де живе моє коріння ще з діда – прадіда. І якби мені Господь подарував друге життя, то я б пішла цією стежиною.

Основне завдання шкільної бібліотеки і бібліотекаря – навчити дитину любити книгу, учнів–читачів – користуватися бібліотекою, її фондами, довідково-бібліографічним апаратом.

Головне, що визначає, обумовлює атмосферу життя нашого суспільства на сучасному етапі, - це надихаюча творчість, пошуки нових технологій, нетрадиційних шляхів, які дозволяють нам позбутися тягаря застарілих проблем. Саме з такої позиції хотілося б оцінити найближчі перспективи бібліотечної роботи з дітьми. Саме ми повинні зрозуміти і пояснити всім: дитяча та юнацька книга – це не просто джерело інформації. Це привід для роздумів, спілкування, вибору самостійної життєвої позиції, ідеалу.

Дитина бачить у книзі магічну силу, яка може схвилювати, порадувати, вразити, дати відповіді на запитання, які ставить перед нею життя.

Шкільна бібліотека – саме та крапка на карті села, де зароджуються і горять найбільш яскраві думки і почуття, саме вона – центр духовної культури, де закладається духовне здоров’я нації.

Тож ми, шкільні бібліотекарі, повинні доносити до учнів знання, накопичені життєвою мудрістю багатьох поколінь, бо молоді люди, що навчаються – це наше майбутнє.

Я впевнено можу сказати, що бібліотека наша стала центром духовного становлення особистості, духовної культури учнів, надбань вітчизняної і світової культури.

Прийшовши працювати у шкільну бібліотеку, я поставила собі за мету зробити все можливе, щоб мої читачі дружили з книгою, щоб із книги, як із найчистішого джерела черпали знання і почуття гарячої любові до своєї Вітчизни, свого народу; щоб з непідробною зацікавленістю входили у широкий і багатогранний світ, який відкриває книга; жили за давно встановленим мудрим законом істинної культури: ні дня без читання!

Роботу свою я проводжу згідно з річним планом, спрямовую її, виходячи з основних документів про школу, про бібліотеку, які визначають стратегічні завдання, функції, напрямки і шляхи модернізації освіти і виховання.

Наприкінці навчального року звітую перед директором та педагогічною радою школи про проведену роботу. Веду чіткий облік роботи з читачами – учнями, педагогами та батьками у щоденнику роботи шкільної бібліотеки, де - фіксується цифрова:

- кількість читачів,

- відвідувань,

- книговидача.

    - текстова:

- масові заходи,

- індивідуальна,

- інформаційна форми роботи.

Інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу починається з попередньої копіткої роботи: з вивчення запитів книгокористувачів – учнів. Ця робота містить цілу систему заходів: аналіз читацьких формулярів, опитування, бесіди, спостереження.

Для учнів розроблено тематику бібліотечно-бібліографічних бесід, які допоможуть їм розібратись у морі книг, а також створено «Куточок читача», де розміщено пам’ятки:

-  «Як вибрати книгу для читання»;

- «Як працювати з підручником»;

- «Як читати газету»;

-  «Як працювати з довідковою літературою»;

- «Як написати реферат».

У забезпеченні інформаційних потреб учнів велике значення займають рекомендаційні списки літератури:

- «Дивосвіт рідної природи»,

- «Юному історику».

Бібліографічні огляди поєднуються з підбором літератури й створенням книжкових поличок:

- «Стежинами рідного краю»,

- «Харківщина – земля квітучої краси»,

- «Якого ми роду, де наше коріння?»,

- «Для вас, батьки»,

- «Шкідливим звичкам – НІ!»

У бібліотеці ведеться картотека газетно-журнальних статей. Картотеки відображають актуальні проблеми сьогодення і підпорядковані навчально-виховним завданням школи: «Керівнику школи», «Я у світі», «Виховуємо. Розвиваємо. Навчаємо.», - на допомогу вихователям та керівнику ДНЗ.

У бібліотеці стали традиційними заняття з основ бібліотечно-бібліографічної грамотності учнів. Проводжу уроки за такими темами:

- «Ілюстрація в книжці» (1 кл.),

- «Структура книги» (2 кл.),

- «Щоденник читача» (3 кл.),

- «Науково-популярна література» (4 кл.).

Популяризація літератури з метою забезпечення інформаційних потреб учнів здійснюється проведенням різних масових заходів бібліотекою разом з педагогічним колективом, а саме:

- виховна година «Закон про мене і мені про закон»;

- брейн – ринг «Із якої ми казки?»;

- літературна вікторина «Мій рідний край, моя Земля!»;

-  година спілкування «Поспішайте творити добро»;

- ерудит-кафе «Історична доля книги»;

- конкурс творів «Читати чи не читати. Ваша точка зору».

Усі заходи супроводжуються книжковими виставками, біля яких проводяться огляди, бесіди.

На допомогу учням і вчителям є тематичні папки:

- «І на тім рушникові»,

-   «Україна пам’ятає! Світ визнає!»,

- «Мужність і біль Чорнобиля»,

- «Крути: уроки патріотизму»,

- «О мово рідна! Хто без тебе я?»,

- «Живи, відповідаючи за все!»,

-  «Моя Лозівщина, мій край, моя Земля».

Вони допомагають учням у підготовці домашнього завдання, написанні рефератів.

Спільно з педагогічним колективом беру участь у проведенні предметних тижнів, надаю допомогу в підготовці і проведенні виховних заходів, класних годин, батьківських зборів. Виступаю на педагогічних нарадах, педагогічних консиліумах.

Традиційним у школі стало святкування:

- Тижня дитячої та юнацької книги,

- «Інформаційні коктейлі»,

- «Серпанками легенькими, казками та легендами повито рідний край».

Щорічно у школі відзначаємо Всеукраїнський день бібліотек. Разом з педагогічним колективом проводжу різноманітні заходи, а саме:

- презентація книги «Рідне слово» (8 клас);

- подорож у минуле «Перші бібліотеки на Русі»;

- конкурс «Кращий щоденник читача - 2011».

Разом з колективом школи беремо участь у щорічному огляді-конкурсі «Живи, книго!». У кожному класі створено пости бережливих. Щомісячно вони проводять рейди-перевірки стану підручників.

Двічі на рік разом з бібліотечною радою підбиваємо підсумки огляду конкурсу. Результати висвітлюємо на стенді «Живи, книго!», який розташований у коридорі НВК. Класи – переможці нагороджуємо грамотами. Вся ця робота проводиться недаремно. Наша школа два рази поспіль займала перше місце в огляді-конкурсі «Живи, книго!» серед шкіл району.

У бібліотеці працює гурток «Юні бібліотекарі». Разом з членами гуртка ремонтуємо книги, даруємо їм друге життя.

У нас завжди людно. Сюди приходять члени бібліотечного активу, які допомагають мені в організації виставок, оформленні тематичних папок, проведенні масових заходів.

Частими гостями бібліотеки є і дорослі – батьки учнів, випускники минулих років. Я надаю їм інформаційно-методичну допомогу, яку вони потребують. Організовую:

- консультації для батьків із питань керівництва читанням,

- «Домашня бібліотека та її роль у вихованні школяра».

Так як у наш час бібліотечні фонди поповнюються мало, то на засіданні батьківського комітету в цьому році було вирішено виділити спонсорські кошти в сумі 1200 грн. для передплати періодичних видань для педагогічного колективу та школярів. А ще з метою поповнення бібліотечного фонду ми запровадили в школі акцію «Подаруй бібліотеці книгу». На цю акцію відгукнулися не тільки учні НВК, а й педагогічний колектив, за що я їм дуже вдячна – 30 екземплярів книг на різну тематику. Подаровані книги розміщено на постійно – діючій виставці під назвою «Якщо хочеш книги ці читати, обов’язково треба Вам свою подарувати».

Ось таким чином, спрямовую всю роботу бібліотеки, яка покликана сприяти вихованню різносторонньо розвинутої особистості, забезпеченню різноманітності змісту освітнього процесу, вихованню в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання.

Резерви шкільної бібліотеки у справі інформаційної і виховної роботи не вичерпані. Постійний пошук нових, ефективних технологій пролягає до формування системи інформаційної підтримки освіти, тісна взаємодія з педколективом буде сприяти утвердженню бібліотеки як справжнього культурного, інформаційного і освітнього центру, який одержує, зберігає і розповсюджує різноманітні джерела інформації, які здатні задовольнити будь – які запити своїх читачів.

Хай наші старання, сила, праця, які направлені на виховання у дітей інтересу до читання, дадуть свої паростки, і читання стане для дітей великою пристрастю і принесе їм щастя.

З метою бібліотечної самоосвіти регулярно відвідую семінари, засідання, що організовуються районним методичним об’єднанням шкільних бібліотекарів.